Uljaan mölkkykauden 2019 aikana olemme pelanneet värikkääseen lajihistoriaan mm. seuraavat tapahtumat...
Yleisen urheilukäytännön mukaan tuloksiin kirjataan vain joukkueen kotipaikka, ei välttämättä kaikkien pelaajien kotipaikkaa.

Voit lähettää tuloksia sähköpostilla: jake(ät)kortteliliiga.net

KANSAINVÄLINEN KARANTEENI DUPPELI
Käynnissä 3.4.-8.4. 
Päiväannoksena jokaisella 3 peliä normaalisti 50 pisteeseen, heittomäärä ratkaisee.
Pääpromoottorina toimii Japi Eväkoski. Seuraava kaikille avoin kisa alkaa 10.3...

KANSAINVÄLINEN KARARANTEENISINGELI KAKKONEN 
Pelattiin Suomessa ja Virossa 29.3.-1.4.
Jokainen osanottoja pelasi ottelunsa omalla kotikentällään, turnaus ei aiheuttanut kohtaamisia.
1) Timo Kemppi, Lahti, 92 pistettä
2) Jari "Erppa" Eronen, Kärkölä, 80
3) Jake Ropponen, Lahti, 77
4) Hannu Laaksonen, Iitti, 72
5) Marko Lusi, Hollola, 68
6) Märt Niinemägi, Viro, 61
7) Esa Koponen, Lahti, 45,5
8) Jere Eväkoski, Hyvinkää. 42,5
9) Tiina Saavalainen, Hollola, 41
10) Taistolentäjä Pellikka, Iiitti, 41
11) Japi Eväkoski, Hyvinkää, 40
12) Mika Köttö, Lahti, 37
13) Mika Lähteenmäki, Kotka, 36
Osakilpailuja olivat:
- ei viivaa, pakasta ensimmäiseen viivaan saakka
- pystäri
- iittiläinen 
- mölkout 
- poisto
- keruu
- pakka
- hipsu&roikku
Näistä sai pisteitä 1-13...
Tapahtuman pääpromoottorina toimi Japi Eväkoski.

KANSAINVÄLINEN KARANTEENISINGELI 
Pelattiin Suomessa, Virossa, Ranskassa ja Australiassa 21.-27.3.
Jokainen osanottaja pelasi ottelunsa omalla kotikentällään, turnaus ei aiheuttanut kohtaamisia.
A-cup:
1) Timo Kemppi, Lahti 
2) Jake Ropponen, Lahti 
3) Antti Hämäläinen/Taisto Pellikka, Hyvinkää/Iitti 
4) Jari "Erppa" Eronen, Kärkölä
5) Märt Niinemägi, Viro
6) Damien Landais, Australia
7) Marko Lusi, Hollola
8) Hannu Laaksonen, Iiitti 
B-cup sijoista 8-16:
1) Esa Koponen, Lahti 
2) Tiina Saavalainen, Hollola
3) Suvi Hautamäki Os Nurmi, Hyvinkää
4) Oli Good, Ranska
5) Petri Kollin, Hollola 
6) Mika Lähteenmäki, Kotka
7) Japi Eväkoski, Hyvinkää 
8) Ange Over, Ranska
Paras osumaprosentti kisaheitoissa: Hannu Laaksonen 97,35 %
Kaikki osanottomaksut lahjoitettiin hyväntekeväisyyteen, suomalaisten osalta Icehearts ry.
Tapahtuman promoottorina toimi Japi Eväkoski.

VARJOKISAT
Energiahalli, Lahti
1) WOOD PUB, Lahti
Harry Asp/Tili Kemppi 
2) WOODI, Lahti
Timo Hiltunen/Jake Ropponen
3) LAVEL, Lahti
Aija Hyttinen/Risto Niemi
4) KAAMEET APINAT, Lahti
Ato Niemi/Teme Tiainen
5) APINAORKESTERI, Lahti
Joonas Hakala/Ile Korpela
6) KOMEET APINAT, Lahti (pääpaino ensimmäisellä sanalla)
Mauri Munne/Ville Tähkänen
7) PACOSIN TOROT, Lahti
Pekka Lintunen/Pauli Kirves
8) RTV, Lahti
Marko Raisio/Juha Moisio
Ei liitomölkkypinssisorituksia.
Spessu: pelaaja sai käyttää omaa mölkkyä.
Järjestelyistä vastasi MK Lahti ry.

HKKEHS SINGELIDUPPELI 7.3.
Energiahalli, Lahti 
1) Ato Niemi/Harry Asp
2) Juhani Tojkander/Pili Kirves
3) Petri Kollin/Markku Rytkölä
4) Risto Niemi/Taistolentäjä Pellikka
5) Kari Järvinen/Timo Kemppi 
6) Timo Hiltunen/Jake Ropponen
7) Timo Mäkijärvi/Esa Koponen 
8) Pasi Tervala/Juhis Mälkönen
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Kisaamisen organisoi MK Lahti ry.

JANETZKI TUPAMÖLKKY 7.3.
Janetzkin mestaruuskilpailu.
1) Jarppi Haasiatarha
2) Marppi Haasiatarha
3) Tommi Jantunen 
4) Martti Rask
Kisan järjesti Janetzk1 ry.

SM-HALLIMÖLKKY 22.-23.2.
Energiahalli, Lahti.
1) MAESTRO, Lahti 
Teppo Muhonen/Juhis Mälkönen 
2) PAIKAN POIJJAAT, Lahti 
Mika Köttö/Petri Kollin
3) SANDELS, Nastola
Jaska Nirkko/Late Nirkko
4) MÖYSÄN MESUT, Lahti 
Harri Voutilainen/Pasi Soikkeli
5) EESTI II, Tallinna
Vahur Kölvart/Alger Jöras
6) VEIKO, Lahti 
Veikko Kinnunen/Asko "Bonanza" Lallukka
7) KAAMEET APINAT III, Lahti 
Arttu Ruhanen/Ato Niemi
8) MAXAA, Lahti
Antti Makkonen/Ari Kittelä
Mukana oli 100 joukkuetta.
Kisan järjesti Kortteliliigan mölkkyjaosto.

LUMIMÖLKKY 15.2.
Karopuisto, Espoo
1) TAPPARA BAARI, Lahti 
Harri Helminen/Jouko Kallio 
2) HMS JUMA, Helsinki 
Jukka Mäntylä/Marko Rojo
3) DREAMBOYS, Hyvinkää 
Jani "AH" Klemetti/Mika Packalen
4) TAPPPARA BAARI, Lahti
Pauli Kirves/Ile Horttanainen 
5) KKS SNAPUKAT, Espoo 
Aija Snall/Pete Snabb
6) KKS SORO, Espoo
Soile Lehtonen/Roki Antikainen 
7) HMS PIENIN TARKKUUS, Helsinki
Toni Laakso/Tony Nyberg
8) HMS LITTLE PERKKAA, Helsinki
Reet Kolkkanen/Reijo Kolkkanen
Mukana oli 16 joukkuetta.
Järjestelyistä vastasi KKS-Mölkky.

KKHS 15.2.
Energiahalli, Lahti.
1) Timo Hiltunen/Timo Kemppi
2) Irwin Salmensuo/Jake Ropponen 
3) Marko Timonen/Markku Mäntysalo
4) Joni Eväkoski/Harry Asp
5) Tipi Tuomola
6) Topi Vihervaara 
7) Rame Rantanen/Auvo Rahkola
8) Pasi Tervala/Hannu Laaksonen
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Käytössä oli sähköinen tulospalvelujärjestelmä jättiscriinin kera.
Pelimuotona singeliduppeli.
Kisailun järjesti vahvennettu MK Lahti ry.

MUSA 8.2.
Kotkan hallissa luomuhiekalla.
1) KAAMEET APINAT, Lahti 
Arttu Ruhanen/Ilkka Korpela/Ville Tähkänen
2) POIJJAAT, Lahti 
Mika Köttö/Esa Koponen/Petri Kollin
3) TEAM ESTONIA, Viro
Vahur Kölvart/Ragnar Nurmik/Märt Niinemägi
4) MK, Lahti 
Harry Asp/Timo Hiltunen/Jake Ropponen/Timo Kemppi
5) KYMILÄISET, Kotka
Japi Eväkoski/Asko Timonen/Erppa Eronen/Joni Eväkoski
6) TEAM KAATO, Heinola
Pasi Tervala/Kari Järvinen/Pekka Pietiläinen
7) VIISNOLLA, Lahti 
Aarre Salmensuo/Kimmo Leppänen/Markku Mäntysalo
8) HMS TERASSIMÖLKKY, Helsinki 
Antti Hautapakka/Vesa Känsäkangas/Jari Peltola/Jouni Nieminen
Pelattiin ennätystasainen 1 x sarja, kaikki kaikkia vastaan täydet neljä eräiset ottelut. Neljällä parhaalla 8 ja kaikilla seuraavilla 6 pistettä.
Ei liitomölkkypinssisuorituksia.
Kisan järjestelyistä vastasi MK Lahti.

LIEKKI CUP 1.2.
Elementit Arenan hiekalla Kouvolassa.
1) WOODI, Lahti 
Timo Kemppi/Jake Ropponen 
2) KAAMEET APINAT, Lahti 
Ville Tähkänen/Teemu Tiainen 
3) TEKO, Hollola/Lahti 
Marko Lusi/Tero Nikki 
4) HMS TERASSIMÖLKKY, Helsinki 
Vesa Känsäkangas/Antti Hautapakka
5) LIEKIN MAJO, Iitti
Jorma Lintukangas/Markku Rytkölä
6) LASVEL, Lahti 
Markku Mäntysalo/Risto Niemi
7) TIRWIN, Lahti
Timo Mäkijärvi/Irwin Salmensuo
8) PAKKA, Lahti 
Marku Hänninen/Rame Rantanen
B-finaali sijoista 17-23:
1) TERVAKOSKEN LOISTAVA TULEVAISUUS, Hyvinkää
Kimble Sundström/Kuksa Oksa
2) KYMILÄISET, Kotka/Hollola
Joni Eväkoski/Ilkka Horttanainen 
3) OPPIPOJAT, Iitti/Lahti 
Hannu Laaksonen/Olli Jokinen
Kaikki osanottajat saivat palkinnoksi Leipomo Seppo Varenius Ky:n maittavat leivät.
Kisan järjesti Nuorisoseura Liekki, Iitti.

HAASTEOTTELU 11.1.2020
Perinteinen arvo-ottelu Kortteliliigan mölkkyjaosto vs. Suomen mölkkymaajoukkue. Lopputulos 22-28.

TAPANIN TÄRÄYS 26.12.
Lahen Energiahallissa.
1) Timo "Hilpara" Hiltunen/Markku Mäntysalo
2) Irwin Salmensuo/Rame Rantanen 
3) Seppo Rissanen/Jouko Siira
4) Jaska Nirkko/Late Nirkko
5) Timo Kemppi/Otto van Hemert
6) Marko Raisio/Juha "Papa" Moisio
7) Miksu Sopola/Erppa Eronen 
8) Taisto "Taikuri" Salonen/Marko Salonen 
B-finaali:
9) Mika Packalen/Ilkka Henrik Horttanainen 
10) Topi Vihervaara/Pili Kirves
11) Leon van Hemert/Jake Ropponen
12) Möke Leskinen/Jari Sutinen
Liitomölkkypinssi Jaska Nirkko.
Kisailun oranisoi MK Lahti ry.