Kaikkien korttelitoimintojen peruskivi on joukkueen vetäjä. Ilman näitä pyyteetöntä työtä tekeviä henkilöitä ei pelitoiminta pyörisi. Kaikkien joukkueiden vetäjien työpanosta kunnioittaan palkitsemme joka vuosi yhden heistä:

1983: Pentti "Pena" Pulkkanen, Herrasmiehet, jalkapallo

1984: Markku Mattila, Etanol, jalkapallo

1985: Kalevi "Kale" Pohjola, Step in Ball, jalkapallo

1986: Pauli "Pali" Westerlund, Musta Pörssi, kaukalopallo

1987: Harri Lehti, Rewatsat, Rewa, jalkapallo, lentopallo

1991: Markku Antikainen, Sosku, jalkapallo

1992: Jukka "Musti" Mustonen, FC Goodies, jalkapallo

1993: Pekka Hannonen, Gremon Pallo, jalkapallo

1994: Jorma Leppänen, Elmo Sport, kaukalopallo

1995: Raimo "Rammy" Ahonen, Megaboys, Tiikerit, Jarrut, kaukalopallo, salibandy

1996: Marko Jukkola, Zero, jalkapallo

1997: Kalle Nieminen, Isku, lentopallo

1998: Ismo Simmala, Asko salibandy

1999: Toni Martikainen, Maajoukkue, jalkapallo

2000: Juha Virtanen, HRB-Sharks, kaukalopallo

2001: Olli Hemmilä, King Kongs, jalkapallo, salibandy

2002: Jukka Angelvuo, FB Kalmisto, kaukalopallo

2003: Anssi Aarnio, HiFlyers, jalkapallo

2004: Veikko Peltonen, Weikon Kone, salibandy

2005: Harri Bäckman, Puujalat, jalkapallo, salibandy

2006: Jari Rinne, Myllytupa, salibandy

2007: Mauri Makkula, Hurjat Ukot, kaukalopallo

2008: Pena Pöyry, Peltikioskin Pallo-84, kaukalopallo

2009: Kimmo Haapsaari, Keitaan Pallo, potkupallo

2010: Katja Peisalo, Tumut, salibandy

2011: Harri Vähävuori, Gremon Pallo, kaukalopallo, jalkapallo

2012: Markku Pulkkanen, Olkihatun Pallo, jalkapallo, kaukalopallo

2013: Janne "JJ" Lehto, Slaikkarit, salibandy

2014: Jari Heinämäki, Original Ilonas, kaukalopallo

2015: Sami Hill, Musculus, jalkapallo, sähly

2016: Joonas Hakala, FC HiPa, jalkapallo, salibandy

2017: Sirkku Soikkeli, Möysän Mesut, petankki, mölkky

2018: Pasi Savitie, Peräseinäjoen Pullistus, jalkapallo

2019: Jari Liukkonen, TPS, salibandy

Jari "Japa" Liukkonen (keskellä) palkittiin vuoden 2019 joukkueen vetäjänä...