ImageYksi liigaperheen parhaista lajeista lienee petankki, joka sopii kaikille teinistä vaariin. Laji on myös halpa - pallosarja irtoaa muutamalla kymmenellä eurolla. Harrastettavuutta korostaa lisäksi lajin sosiaalinen luonne, korttelipetankki onkin parhaimmillaan enemmän seurustelua kuin vakavasti otettavaa urheilua.

Pääjuttu on kesäisin Kisapuistossa heitettävä trippelisarja. Peli-ilta on tiistai ja illan aikana heitetään yleensä 1-3 peliä, yhteen peliin osallistuu aina joukkueesta 3 henkilöä, mutta eri peleissä joukkueen pelaajia voi vaihdella, joten kaikki mahtuvat varmasti mukaan ja pääsevät myös heittämään.

Petankkisarja on kaikille avoin ja tervetulleita mukaan ovat taloyhtiöiden, koululuokkien, työpaikkojen, yhdistysten, kerhojen, ymv. joukkueet, eikä mikään estä kasaamasta sopuisaa joukkuetta vaikkapa omasta perheestä tai ystäväpiiristä ! 


PETANKKIKESÄ 2019
- peli-ilta on tiistai, klo 17.30 alkaen
- pelit jatkuvat ainakin toistaiseksi Kisapuistossa
- pelimuotona trippeli, eli yhdessä ottelussa pelaa kolme pelaajaa / joukkue
- osanottomaksu 100 euroa / joukkue
- jäsenmaksu 25 euroa / pelaaja
- joukkueen pelaajamäärää ei ole rajoitettu
- kaikki sarjajoukkueet osallistuvat automaattisesti myös cup´iin
- pyörällä peleihin, kiva kisa myös petankkijengeille: ei.pysäköintiruuhkaa
 
KESÄN TAPAHTUMIA JA AIKATAULUA
- lauantaina 20.7. Karanda Cup Kankolassa klo 10...
- lauantaina 10.8. juhlaturnaus Kisapuistossa ja iltabileet Loviisankadulla...
- lauantaina 24.8. sarjafinaalit Kisapuistossa
- tiistaina 27.8. arvontatrippeli Kisapuistossa
 
OTTELUOHJELMA / JOUKKUE
Katso ja/tai tulosta oman joukkueesi ohjelma.
Ykkönen: petyks.pdf
Kakkonen: petkaks.pdf
Kolmonen: petkol.pdf
 
OHJELMAVIHKO
Katso ja/tai tulosta kierroskohtainen proggis: petanque.pdf 
 
PETANKKI CUP 2019
Karsintakierros:
Oldi - Tenukepit 2-13 
Samuli Blues - Ne Äijät 13-3
Asunto Area II - Meiän Kuula 13-12
1-kierros:
Tenukepit - Hokebi 9-13
Samuli Blues - AsuntoArea 3-13
AsuntoArea II - Nice Karanda 13-4
Woodi - Nitro Karanda 13-6
Möysän Mesut - Karanda 13-0
Nassu - Mahlottomat 13-3
Laksilaiset - Wood Pirates 13-11
Stop´n Go Grill - Myrskylinnut 5-13
 2-kierros:
Hokebi - AsuntoArea 8-13
AsuntoArea II - Woodi 13-6
Möysän Mesut - Nassu 6-13
Laksilaiset - Myrskylinnut 13-6
Välierät:
AsuntoArea - AsuntoArea II 13-2
Nassu - Laksilaiset 13-0
Finaali tiistaina 6.8. klo 19.30:
AsuntoArea - Nassu
 
ARVONTADUPPELI 24.6.
Kisapuiston kenttäremontin keskellä pelattiin.
1) Antero Lehti/Erkki Saarinen
2) Markku Uusipiuhari/Irwin Salmensuo
3) Paula Kiiveri/Jarkko Kallio
4) Ellu Vierula/Ismo Ristolainen 
5) Anja Luoma-Aho/Matti Lehtonen
6) Jorma Saksola/Viki Toikka
7) Rauno Kallio/Ale Andersson
8) Antti Kuusinen/Alli Uusikoski
9) Timo Kemppi/Topi Vihervaara
10) Raili Svärd/Pete Kronholm
11) Tuomo Mäkiaho/Anja Saironmaa
 
KARANDA CUP 20.7. 
Kaikille avoin duppeliturnaus Kankolan urheilukentällä Jalkarannassa (Kotikuja 4). Osanottomaksu 10 euroa / hlö sisältää kahvin. Ilmoittautumiset kentällä klo 10 !
Järjestää Jalkaranta Petankki.
 
LIIGAPÄIVÄN DUPPELI 10.8. 
Kisapuistossa pelataan Kortteliliigan juhlapäivänä painotettu duppeli, johon mahtuu mukaan max. 16 pelaajaa, osanottomaksu 10 euroa / pelaaja, sisältää grillimakkaratarjoilua. Pelaajat sijoitetaan painotetusti joukkueisiin. Ilmoittautumiset päävalikon linkin kautta 1.8. mennessä !
Mukana jo:
Timo Kemppi, Woodi
Harry Asp, Woodi
Paula Kiiveri
Erkki Saarinen
Lappeenrannan moukariheittäjä Tarmo "Tiukka-Tare" Lahtinen
Axi Siirola 
Jokke Pappa Sadinmäki
= 7 / 16
 
AVAINHENKILÖT 
Joukkueiden vetäjät ja jaoston jäsenet: gm.pdf
TIETOTURVA
Tiedosta oikeutesi: tietoturva.pdf
  
OTTELUOHJELMA
Virallinen ohjelma löytyy aina netistä. 
 
MATERIAALIPANKKI

Pelaajaluettelo.doc: petpellis.doc
Pelaajaluettelo.pdf: petpellis.pdf
Jäsenmaksutilisiirto: petjm.pdf
Osanottomaksutilisiirto: petom.pdf
Tarvittaessa voit tilata uuden tilisiirron liigan toimistolta, esim. yrityskäyttöön.
Pelaajaluettelon on palautettava 31.5. mennessä !

JÄSENMAKSUT
Jäsenmaksu kaudelle 2019 on 25 euroa / pelaaja.
Maksu ei sisällä vakuutusta, kaikki osallistuvat toimintaa omalla vastuullaan.
Joukkueen vetäjä kerää ja maksaa joukkueensa kaikki jäsenmaksut yhdellä kertaa.
Jäsenmaksu on hoidettava 31.5. mennessä !

EROTUOMARIT
Peli-iltojen erotuomareina toimivat kaikilla mahdollisilla sääntötulkintaoikeuksilla Tibu Hirvonen, Risto Tuiskula ja Tero Nikki.

THE PETANKKIJAOSTO
Petankkijaosto on luottamushenkilöpohjalta lajin ylin päättävä elin, sen päätöksistä voi tarvittaessa valittaa yhdistyksen johtokunnalle.
pj. Harry Asp
Jarkko Kallio
Timo Kemppi
Rauno Kallio
siht. Vili Toikka

CUP-MESTARIT
Sarjan ohella pelataan 2015 alkaen myös erillinen cup, johon kaikki joukkueet osallistuvat automaattisesti.

CUP 2015 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

CUP 2016 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Raimo Voutilainen ja Jani Maaskola.

CUP 2017 WOODI
Timo Kemppi, Harry Asp, Juha-Pekka Mälkönen, Topi Vihervaara ja Markku Uusipiuhari.

CUP 2018 NASSU
Jussi Lehti, Rauno Kallio, Jarkko Kallio, Tibu Hirvonen, Veijo Lyyra ja Risto Tuiskula.

CUP 2019

KORTTELILIIGAMESTARIT

(kaikista sijoituksista ja kokoonpanoista otetaan tietoa vastaan liigan toimistolla)

1994 REISSUMIEHET
Jari Hakuli, Jukka Holopainen, Matti Lehtonen ja Mika Nyman.

1995 REISSUMIEHET
Jari Hakuli, Jukka Holopainen, Matti Lehtonen ja Mika Nyman.

1996 UNTAMOT
Timo Hiltunen, Jukka Holopainen, Matti Lehtonen ja Mika Nyman.

1997 TENUKEPIT
Timo Hiltunen, Matti Lehtonen ja Mika Nyman.

1998 AUTO GALLIALAINEN
Rane Kallio,

1999 TOPLITE
Jukka Pöyry, 

2000 PURVAC
Tapio Sappinen, Ville Sappinen, Timo Hiltunen ja Olli Kaarela.

2001 LVI-DELFIINI
Tero Nikki, Jarkko Kallio, Timo Hiltunen.

2002 TOPLITE
Jukka Pöyry, Marko Jakonen ja A-P. Mäkelä.

2003 SC LOIKKARIT
Tore, Miro Heikkilä, Jano Hälinen, Harry Asp, Jarkko Kallio ja Marko Jakonen.

2004 TOPLITE
Henry Myyryläinen, Marko Jakonen ja Jukka Pöyry.

2005 NASSU
Ville Sappinen, Tapio Sappinen, Raimo Kaulio, Risto Tuiskula ja Ismo Ristolainen.

2006 TOPLITE
Jukka Pöyry, Marko Jakonen ja Antti Lehtonen.

2007 LAHDEN AUTOLASIKESKUS
Seppo Koistiola, Markku Uusi-Piuhari, Hannu Niemeläinen ja Jari Korvenaro.

2008 ASUNTOAREA
Annika Nikki, Tero Nikki, Rami Voutilainen ja Jarkko Kallio.

2009 NASSU
Ismo Ristolainen, Ville Sappinen, Tapio Sappinen, Tapio Hirvonen, Risto Tuiskula ja Raimo Kaulio.

2010 NIMETÖN
Jukka Pöyry ja Jukka Holopainen.

2011 MESTARIT
Jukka Pöyry ja Jukka Holopainen.

2012 MESTARIT
Jukka Pöyry, Jukka Holopainen ja Waraporn Thongthang.

2013 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela ja Jani Maaskola.

2014 NASSU
Ismo Ristolainen, Risto Tuiskula, Jukka Holopainen ja Jukka Pöyry.

2015 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

2016 ASUNTOAREA
Tero Nikki, Kimmo Leppänen, Olli Kaarela, Jussi Lehti ja Jani Maaskola.

2017 NASSU
Antero Lehti, Jussi Lehti, Risto Tuiskula, Simo Linteri, Ville Sappinen ja kapteeni Ismo Ristolainen.

2018 NASSU
Jussi Lehti, Veijo Lyyra, Rauno Kallio, Risto Tuiskula, Tibu Hirvonen ja Jarkko Kallio.

2019